Wycieczka klas Va,VI i VIIa

29.10.2021 r. uczniowie klasy VA,VI, VIIA wraz z opiekunami udali się na wycieczkę po regionie świętokrzyskim. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie najstarszej w regionie Kamienicy Niemczówka, Kamienica ta jest przykładem typowej zabudowy mieszczańskiej w Chęcinach. Wyróżnia ją obszerna sień przejazdowa z izbami po obu stronach, które pełniły funkcję mieszkalną lub handlową oraz dobudowana od strony podwórza Wielka Izba zwana Salą Wielką. Powstanie Niemczówki datuje się na podstawie inskrypcji zachowanych na portalu drzwiowym przy wejściu do Sali Małej, gdzie umieszczona została data 1570. Zachwyciły nas eksponaty i wystawy oraz film promujący region świętokrzyski.Następnie pojechaliśmy zwiedzać Zamek Królewski w Chęcinach. Już po pierwszych słowach pań przewodniczek skierowanych do nas wiedzieliśmy, że ta część wycieczki będzie równie ciekawa. Dowcip, wiedza i humor pań wprowadził dzieci w doskonały nastrój. Ciesząc się wspaniałą pogodą, wszyscy udaliśmy się na zamek. Przy drodze, na wzgórze zamkowe, ustawione wyrzeźbione w drewnie figury królów polskich i wojów były doskonałą lekcją historii dla nas. Dzieci zadawały dużo interesujących pytań. Trudy wchodzenia na wieżę zamkową wynagrodził wszystkim widok pięknej panoramy Chęcin i okolic. Uczniowie wcielając się w różne postaci z epoki średniowiecza byli uczestnikami żywej historii na prawdziwym zamku, który odsłonił przed nimi zarówno skarbiec jak i lochy pod wieżą zamkową.Później byliśmy w Centrum Neandertalczyka, gdzie obejrzeliśmy wspaniałe eksponaty i wystawy. To wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych. Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Centrum Leonardo da Vinci. Każdy mógł obejrzeć makiety dzieł Leonarda da Vinci, poznać jak funkcjonuje ludzkie ciało, zobaczyć jak człowiek oddycha, jak bije ludzkie serce, a także ocenić funkcjonowanie swojego wzroku i innych zmysłów. Dużą atrakcją dla rodziców, opiekunów i maluchów było mierzenie pojemności swoich płuc. Zagadki logiczne, złudzenia optyczne, układanie figur czy możliwość przeprowadzenia różnych eksperymentów również wszystkich bardzo zaciekawiły .Pełni wrażeń i wiedzy historycznej w doskonałych humorach wróciliśmy do Zalasowej. To była wspaniała wyprawa.